Port Authority Crush Ripstop Embroidered Backpack
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Integrate your brand seamlessly into the recipient's daily routine with this incredibly lightweight pack, designed to be a constant companion. Its subtle ripstop texture offers a sophisticated backdrop for your prominent logo, transforming it into a mobile billboard. The zippered main compartment provides ample space for essentials, ensuring your brand travels far and wide. An interior hanging pocket with hook and loop closure keeps items organized, while adjustable web shoulder straps ensure comfortable transport, extending your brand's reach throughout the day. This versatile item, crafted from durable ripstop polyester, is an effective advertising vehicle for events, corporate branding, and impactful campaigns.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 28.07 | 28.07 | 23.12 | 19.9 | 17.27 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 62 denier ripstop polyester
- Zippered main compartment
- Interior hanging pocket with hook and loop closure
- Adjustable web shoulder straps
- Dimensions: 16.75"h x 12"w x 4.75"d; Approx. 955 cubic inches
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C ), Shadow Grey (PMS COOL GRAY 9C), True Royal (PMS 7687C), |
|---|---|
| Item Size: | 16 3/4" H x 12" W x 4 3/4" D |
| Imprint Area: | Front Pocket: 4" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 11 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 48 |
Black (PMS BLACK C ), Shadow Grey (PMS COOL GRAY 9C), True Royal (PMS 7687C),
























