Port Authority Form Embroidered Duffel
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Your brand travels everywhere your client goes with this substantial duffel, designed for the discerning professional. Its ample main compartment and convenient zippered end pockets offer robust functionality for daily commutes or extensive travel, providing maximum exposure for your logo across multiple touchpoints. Each zippered pocket, including the front one and one with an interior elastic mesh pocket, presents a prime advertising canvas. The durable ballistic polyester construction ensures longevity, making this item a reliable, high-visibility promotional platform for corporate branding and event giveaways.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 59.89 | 59.89 | 54.18 | 48.92 | 46.04 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 1,680 denier ballistic polyester
- Large main compartment
- Two zippered end pockets: one with an interior elastic mesh pocket
- Molded matte black zipper pulls
- Front zippered pocket
- Padded carrying handle
- Detachable, adjustable shoulder strap with spacer mesh pad for comfort
- Dimensions: 9.75"h x 22"w x 11"d; Approx. 2,359 cubic inches
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Dark Grey (PMS 426C), |
|---|---|
| Item Size: | 9 3/4" H x 22" W x 11" D |
| Imprint Area: | Front Pocket: 4" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 15 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 12 |
Black (PMS BLACK C), Dark Grey (PMS 426C),























