Port Authority Active Embroidered Sling Pack
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Dominate the visual landscape at trade shows and events with this active sling pack, a prime advertising vehicle engineered for maximum brand exposure. Its expansive primary compartment and generously sized front zippered pocket offer substantial print real estate, ready to prominently display your logo. Crafted from durable, abrasion and water-resistant polyester canvas with contrasting ripstop accents, this item is built to withstand active use, ensuring your brand remains visible and protected. The adaptable shoulder strap allows for versatile positioning, enhancing its utility as a mobile billboard that travels with the wearer. A convenient stretch mesh side pocket adds practical functionality, further solidifying its value as a giveaway that keeps your brand in constant motion and seen by many.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 31.76 | 31.76 | 26.73 | 23.26 | 20.61 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 600 denier polyester canvas, contrast ripstop accents, abrasion and water-resistant coated bottom
- Large main compartment with angled zipper for easy access
- Extra roomy front zippered pocket for shoes, sport ball or more
- Padded back
- Stretch mesh side pocket
- Dimensions: 19.75"h x 13.75"w x 6.5"d; Approx. 1,765 cubic inches
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black/ Black (PMS BLACK C), Dark Charcoal/ Black (PMS 7540 C), True Red/ Black (PMS 200 C), True Royal/ Black (PMS 7686 C), |
|---|---|
| Item Size: | 19 3/4" H x 13 3/4" W x 6 1/2" D |
| Imprint Area: | Front Pocket: 4" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 36 |
Black/ Black (PMS BLACK C), Dark Charcoal/ Black (PMS 7540 C), True Red/ Black (PMS 200 C), True Royal/ Black (PMS 7686 C),
























