Port Authority Medium Active Embroidered Duffel
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Project a cohesive, polished team image with this durable duffel, an exceptional advertising vehicle designed for impactful corporate branding. Its generous, decoration-friendly front pocket provides prime real estate for your logo, ensuring high visibility at events and trade shows. Thoughtfully engineered with multiple compartments, including a specialized zippered end pocket with mesh ventilation ideal for equipment, this bag keeps essentials organized, projecting a professional and prepared brand presence. Constructed from robust, abrasion and water-resistant polyester canvas with reinforced bottom protection, it offers exceptional longevity as a branded promotional tool, effectively communicating brand quality and reliability across every campaign.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 54.23 | 54.23 | 48.65 | 43.75 | 40.92 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 600 denier polyester canvas, contrast ripstop accents, abrasion and water-resistant coated bottom
- Large decoration-friendly front zippered pocket
- Zippered end pocket with exterior stretch mesh pocket
- Zippered end pocket with gusseted shoe, ball or equipment pocket with mesh for ventilation
- Webbing zipper pulls with contrast stitching
- Padded handle
- Adjustable, removable shoulder strap with no-slip pad
- Dimensions: 12"h x 26"w x 12"d; Approx. 3,745 cubic inches
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black/ Black (PMS BLACK C), Dark Chacoal/ Black (PMS 7540 C), True Red/ Black (PMS 200 C), True Royal/ Black (PMS 7686 C), |
|---|---|
| Item Size: | 12" H x 26" W x 12" D |
| Imprint Area: | Front Pocket: 4" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 16 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 12 |
Black/ Black (PMS BLACK C), Dark Chacoal/ Black (PMS 7540 C), True Red/ Black (PMS 200 C), True Royal/ Black (PMS 7686 C),
























