Sport-Tek Sport-Wick Embroidered Fleece Full-Zip Hooded Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Projecting a cohesive, polished team image is paramount for any organization. This anti-static fleece jacket offers a substantial media space for your logo, transforming everyday wear into a powerful branding opportunity. Perfect for corporate events, employee uniforms, or promotional campaigns, its comfortable performance fabric ensures your brand remains visible and associated with quality, whether during active sessions or casual engagements. Featuring a three-panel hood, taped neck, and convenient front pouch pockets, this jacket provides ample real estate for impactful brand imprinting, delivering a professional presentation that reinforces corporate identity with every wear.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 63.84 | 63.84 | 58.04 | 52.52 | 49.61 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 5.5-ounce, 100% polyester
- Tag-free label
- Three-panel hood
- Self-fabric hood lining
- Dyed-to-match drawcord with metal tips
- Taped neck
- Self-fabric cuffs and hem
- Front pouch pockets
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Dark Smoke Grey (PMS 425C), Navy (PMS 5255C), |
|---|---|
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 14 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 24 |
Black (PMS BLACK C), Dark Smoke Grey (PMS 425C), Navy (PMS 5255C),























