District Decorated Women’s Re-Fleece Full-Zip Hoodie
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Invest wisely in advertising longevity and reduced cost-per-impression with this exceptionally sustainable full-zip hoodie, a premium canvas for your brand. Crafted from entirely recycled fabric, this item breathes new life into reclaimed materials, offering a powerful and environmentally conscious advertising vehicle for events, corporate branding, and impactful campaigns. Its generous print area ensures maximum brand visibility, transforming it into a walking billboard that resonates with value. The durable construction guarantees extended use, amplifying your return on investment with every impression delivered by this eco-minded apparel.
| Quantity | 24 | 72 | 144 | 240 | 500 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 33.36 | 33.17 | 33.08 | 32.2 | 31.62 | 5R |
*Price includes one color/location imprint
Features
- 8.1-ounce (275 GSM)
- 60% recycled cotton/40% recycled polyester
- 54% recycled cotton/40% recycled polyester/6% recycled rayon (Light Heather Grey)
- 58% recycled cotton/40% recycled polyester/2% recycled rayon (Ash)
- This product’s carbon footprint has been measured and reduced through a combination of preferred materials and investing in carbon offset projects though the ClimeCo Certified Product™ Program
- Recycled natural color twill back neck tape
- Recycled natural color drawcords
- 2x1 rib knit side panels, cuffs, pocket opening and hem
- Metal YKK zipper with dyed-to-match zipper tape
- Side seamed
- Recycled, undyed tear-away label
- Coverstitch details throughout
Notes
- Orders above catalog quantities must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Charcoal Heather (PMS 426C), Light Heather Grey (PMS COOL GREY 5C), Maroon Heather (PMS 7421C), True Navy (PMS 2379C), |
|---|---|
| Imprint Area: | Left Chest: 4" H x 4" W Full Black: 11" H x 11" W Full Sleeve: 4" H x 20" W |
| Imprint Method: | Screen Printing |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after proof approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 12 pieces. For any quantity below 24, add 30.00 /v. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | 50.00 /v. per color/position. 35.00 /v. per color on exact re-orders within the last 24 months |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.40 /v. running charge, plus 30.00 /v. additional set up charge |
| Additional Position: | 12 pieces: add 3.32 /v. running charge, plus 50.00 /v. additional set up charge 24 pieces: add 2.09 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 72 pieces: add 1.94 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 144 pieces: add 1.86 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 240 pieces: add 1.62 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 500 pieces: add 1.38 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge *Additional set up charge applies only if second logo is different than the first one |
| PMS Matching: | 10.00 /v. |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 15 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | KY |
| Zip Code | 40509 |
| Quantity Per Box: | 24 |





























