



Stellar Metal Pen
Shipping QuoteArt FormatInventory Status
No details available right now.
Product Code: 9984
Categories: Metal Pens, Retractable Pens, Twist Action Pens, Writing Instruments
- Description
- Shipping Details
- Global Tab
Description
They'll love the feel of this custom stylus pen, and you'll love the perfect advertising tool for your business!
| Quantity | 100 | 200 | 300 | 500 | 1,000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 3.26 | 3.20 | 3.13 | 3.07 | 3.02 | 5R |
*Price includes laser engraving on the barrel (pad print available for silver item) or pad print on the cap
Features
- Parker ink refill
- Chrome clip, tip and center band
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Adidas apparel products outside of the continental U.S.
- We only sell decorated Adidas apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black, Gunmetal, Silver |
|---|---|
| Ink Colors: | Black |
| Item Size: | 5 5/8" L x 5/8" W |
| Imprint Area: | 1 1/4" L x 1/4" H |
| Imprint Method: | Laser Engraved (Standard, Barrel) Pad Print (Upon Request, Cap) |
| Normal Production Time: | 5-7 working days after proof approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 50 pieces. For any quantity below 100 add 30.00 /v. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | 50.00 /v. per color/position. 30.00 /v. on exact re-orders within the last 24 months |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | N/A |
| Additional Position: | Add 0.35 /v. running charge, plus 45.00 /v. additional set up charge (applies only if second logo is different than the first one) |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 13 × 6 in |
| Zip Code | 91706 |
| Quantity Per Box: | 500 |
Related Products
-

Read moreQuick View9007 Creek Stylus Pen
Read moreQuick View -

Read moreQuick View3830 Peace Retractable Pen
Read moreQuick View -

Read moreQuick View9102 Infinity Metal Pen
Read moreQuick View -

Read moreQuick View9977 Jet Stylus Metal Pen
Read moreQuick View -

Read moreQuick View9976 Glory Metal Pen
Read moreQuick View -

Read moreQuick View6201 Euro Phone Stand Pen With Stylus
Read moreQuick View -

Read moreQuick View9004 Eagle Stylus Pen
Read moreQuick View -

Read moreQuick View9074 Brooklyn USA Made Retractable Pen with Full Color Imprint
Read moreQuick View -

Read moreQuick View4193 Carnegie Round Foil Pencil
Read moreQuick View -

Read moreQuick View6108 Galactic Plastic Pen
Read moreQuick View
