Port Authority Women’s Active Hooded Soft Shell Embroidered Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Customized outerwear brings your message to the population! Enjoy active pursuits in this flexible, water-resistant, budget-friendly jacket that features a hood for true all-season performance.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 77.01 | 77.01 | 70.90 | 64.54 | 61.52 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 100% polyester knit shell bonded to a water-resistant film insert and a 100% polyester mesh interior
- 1000MM fabric waterproof rating
- 1000G/M² fabric breathability rating
- Longer length for additional coverage
- Three-panel hood with adjustable locking drawcord
- Reverse coil two-way center front zipper
- Front zippered pockets
- Elastic binding at cuffs
- Open drop tail hem
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Deep Black, Dress Blue Navy (PMS 533C), Grey Steel/Deep Black |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 35 × 7 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 24 |
Atomic Blue (PMS 2203C), Black (PMS BLACK C), Carolina Blue (PMS 646C), Deep Orange (PMS 173C), Deep Red (PMS 201C), Gold (PMS 1235C), Iron Grey (PMS 7540C), Kelly Green (PMS 341C), Maroon Red (PMS 504C), Pink Raspberry (PMS 7425C), Purple (PMS 7672C), Royal Blue (PMS 7686C), Silver (PMS 429C), True Navy Blue (PMS 533C), True Red (PMS 200C), True Royal Blue (PMS 7687C), White




























