Port Authority Fashion Embroidered Visor
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Fashion and function come together to create this promotional visor! This 3-panel visor is enzyme washed for a lived-in look. The self-fabric sweatband folds down for easy decoration access.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 23.63 | 23.63 | 18.79 | 15.85 | 13.26 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- Fabric: 100% washed cotton twill
- Closure: Hook and loop with metal buckle
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Classic Navy Blue (PMS 532C), Maroon Red (PMS 7428C), White |
|---|---|
| Item Size: | OSFA |
| Imprint Area: | Front: 1 1/4" H x 4" W |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20 × 16 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 144 |
Berry Red (PMS 201C), Black (PMS BLACK C), Bright Pink (PMS 204C), Chrome Grey (PMS 428C), Cooked Carrot Orange (PMS 7580C), Dandelion Orange (PMS 7564C), Faded Blue (PMS 3590C), Green (PMS 4200C), Khaki Beige (PMS 7536C), Maroon Red (PMS 4985C), Steel Blue (PMS 2376C), Stone Beige (PMS 7528C)






























