Port Authority Collective Outer Shell Embroidered Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Get your brand out there with custom outer shell jackets! This sophisticated, breathable and waterproof shell is fully seam-sealed to fight the elements with a water-shedding durable water-repellent (DWR) finish.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 104.59 | 104.59 | 97.81 | 89.68 | 86.45 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- Weatherproof outer layer into which other Collective styles can be zipped and secured by snap attachments
- 100% polyester shell with DWR finish
- 100% polyester printed lining
- 8000MM fabric waterproof rating
- 3000G/M² fabric breathability rating
- Slightly longer length
- Attached, adjustable hood with locking drawcord
- Reverse coil zippers
- Interior chest pocket
- Chest pocket with hook and loop closure
- Full-length interior storm flap
- Full-length exterior storm flap with snap closure
- Adjustable snap cuffs
- Front zippered pockets
- Port Pocket™ for easy embroidery access
- Adjustable locking drawcord at hem
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Deep Black (PMS BLACK C), Graphite Grey(PMS 7540C), Night Sky Blue (PMS 654C), River Blue Navy (PMS 533C) |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 16 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 24 |
Black (PMS BLACK C), Chrome Grey (PMS 7537C), Deep Smoke Grey (PMS 425C), Driftwood Brown (PMS 404C), Hunter Green (PMS 5535C), Khaki Beige (PMS 7530C), Navy Blue (PMS 433C), Red (PMS 7427C), Royal Blue (PMS 654C)






























