OGIO Element Messenger
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
This modern satchel features a padded laptop section and a secondary zippered section for daily essentials. A front pocket with internal organization and a discreet rear zipper pocket keep items secure. The adjustable strap and cushioned back padding provide comfort for shoulder or cross-body wear.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 156.92 | 156.92 | 148.89 | 137.42 | 133.76 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 840 poly/1,200D poly
- Unzips to expand for greater capacity
- Interior padded laptop compartment with tablet/e-reader sleeve
- Padded pockets for small electronics
- Deluxe organization panel
- Easy-access zippered pockets
- Rear compartment for files
- Attachment strap to fit over most luggage trolley handles
- Detachable, adjustable, padded shoulder strap
- Dimensions: 12.25"h x 16.75"w x 7.5"d (expanded)
- Capacity: 1,700 cu. in./28 L
- Weight: 3.0 lbs./1.36 kg
- Laptop sleeve: 12"h x 16.2"w x 1.8"d; fits most 17" laptops
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Ogio apparel products outside of the U.S., Canada and Mexico.
- We only sell decorated Ogio apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C) |
|---|---|
| Item Size: | 12 1/4" H x 16 3/4" W x 7 1/2" D |
| Imprint Area: | Front Pocket: 4" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 15 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 5 |
Black (PMS BLACK C)






















