OGIO Colton Pack
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
This drawcord pack offers a compact and lightweight storage solution. Crafted from durable woven fabric, it includes side pockets for small items and a front zip for secure closure. Easy to fold and perfect for quick trips or giveaways, it’s a practical and stylish option for many occasions.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 84.95 | 84.95 | 78.64 | 71.78 | 68.7 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 420D dobby poly/600D poly
- Back compartment with padded laptop and tablet/e-reader sleeve
- Large secondary compartment
- Deluxe organization panel with key clip
- Ergonomic shoulder straps
- Side beverage/accessory holder
- Laptop sleeve: 15.3"h x 10.5"w x 2"d; fits most 16" laptops
- Dimensions: 17"h x 13"w x 7"d
- Capacity: 1,500 cu. in./24.6L
- Weight: 1.4 lbs./0.63 kg
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Ogio apparel products outside of the U.S., Canada and Mexico.
- We only sell decorated Ogio apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black/Silver (PMS BLACK C), Diesel Grey/Electric Blue (PMS 7540C), Diesel Grey/Orange (PMS 7540C) |
|---|---|
| Item Size: | 17" H x 13" W x 7" D |
| Imprint Area: | Front Pocket: 4" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 11 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 6 |
Black/Silver (PMS BLACK C), Diesel Grey/Electric Blue (PMS 7540C), Diesel Grey/Orange (PMS 7540C)
























