Nike Therma-FIT Embroidered 1/4-Zip Fleece
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Instantly spark interest and dialogue with this versatile fleece, transforming it into a prime piece of brand real estate. Its insulating fabric offers exceptional warmth, ensuring your logo remains visible and appreciated during corporate events or promotional campaigns. The zip-through collar provides a polished backdrop for your brand mark, while open cuffs and an open drop tail hem contribute to a clean aesthetic. The contrasting heat transfer Swoosh logo on the right chest offers a subtle yet impactful brand placement, solidifying this item's power as a memorable advertising vehicle.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 95.83 | 95.83 | 89.26 | 81.7 | 78.53 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 7.4-ounce, 60/40 recycled polyester/polyester Therma-FIT fabric
- Zip-through collar
- Elastic binding at the open cuffs
- Open drop tail hem
- Contrast heat transfer Swoosh logo on right chest
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Nike apparel products outside of the continental U.S.
- We only sell decorated Nike apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Team Anthracite (PMS 7540C), Team Black (PMS BLACK C), Team Dark Green (PMS 350C), Team Navy (PMS 533C), Team Royal, Team Scarlet (PMS 186C), |
|---|---|
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 11 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 12 |
Team Anthracite (PMS 7540C), Team Black (PMS BLACK C), Team Dark Green (PMS 350C), Team Navy (PMS 533C), Team Royal, Team Scarlet (PMS 186C),



























