- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
There is no better way to showcase your company's name than with these pens!
| Quantity | 100 | 200 | 300 | 500 | 1,000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 1.70 | 1.68 | 1.63 | 1.61 | 1.58 | 5R |
*Price includes laser engraving on one location (pad print available for silver item)
Features
- Sleek and slim design
- Designed with a colored metal barrel and a black clip
- Laser engraved standard (Oxidation not available), pad print upon request
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Adidas apparel products outside of the continental U.S.
- We only sell decorated Adidas apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black, Blue, Silver |
|---|---|
| Item Size: | 5 1/2" L |
| Imprint Area: | 1 1/2" L x 1/4" H |
| Imprint Method: | Laser Engraved (Standard) Pad Print (Upon Request) |
| Normal Production Time: | 5-7 working days after proof approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 50 pieces. For any quantity below 100 add 30.00 /v. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | 50.00 /v. per color/position. 30.00 /v. on exact re-orders within the last 24 months |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | N/A |
| Additional Position: | N/A |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 12 × 10 in |
| Packaging: | Individually polybagged |
| FOB | CA |
| Zip Code | 91706 |
| Quantity Per Box: | 500 |
Black, Grey Five, Team Navy Blue
























