Eddie Bauer WeatherEdge Plus Insulated Embroidered Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Let your brand travel everywhere your client goes with this technically advanced, fully insulated jacket. Built to conquer unpredictable weather, this jacket's advanced fabric and StormRepel coating offer robust protection, ensuring your logo remains visible in any environment. Its strategic design includes multiple, well-placed pockets, providing ample, discreet advertising real estate perfect for events or corporate travel. The detachable hood and adjustable closures offer versatile branding opportunities. This item is an indispensable piece of company equipment that consistently projects a professional image on the go.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 193.38 | 193.38 | 184.47 | 170.66 | 166.72 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 100% polyester with durable water-repellent (DWR) coating and TPU film
- Detachable, adjustable hood with locking drawcord
- Full-length exterior storm flap
- Ventilating pit zips
- Welded front zippered pockets with waterproof zippers
- Welded right chest pocket with interior media port
- Interior pocket with elastic to store goggles, hat and bulkier items
- Adjustable tab cuffs with hook and loop closures
- Adjustable locking drawcord hem
- Decoration access pocket
- Contrast heat transfer Eddie Bauer and WeatherEdge Plus logos on left sleeve
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Eddie Bauer apparel products outside of the U.S., Canada and Mexico.
- We only sell decorated Eddie Bauer apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Metal Grey (PMS 425 C), |
|---|---|
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Included |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 11 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37076 |
| Quantity Per Box: | 12 |
Black (PMS BLACK C), Metal Grey (PMS 425 C),























