Starling 3-in-1 Wireless Charger & Stand
Shipping QuoteArt FormatInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
This versatile charging station allows you to charge your phone, earbuds, and Apple™ Watch simultaneously, clearing clutter and eliminating tangled cords. With a foldable design, built-in phone stand, and advanced safety features, this sleek solution is perfect for home or office use, while offering ample space for your brand’s logo.
| Quantity | 10 | 25 | 50 | 250 | 500 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 53.18 | 46.92 | 41.16 | 38.53 | 37.6 | 5R |
*Price includes full color imprint on one side
Features
- 3-in-1 Charging Practicality: Foldable design for 15W fast wireless charging; Compatible with most Qi-enabled, phone, earbuds, and Apple™ Watch.
- Convenient All-in-One Design: Streamlines desk and nightstand, eliminating messy cords and redundant cables.
- Heat Dissipation: Bottom air outlet ensures cool and safe charging.
- Anti-Slip Silicone Design: Ensures phone stability and protection during charging.
- Versatile Phone Stand: Doubles as a phone holder for convenient video viewing and online learning.
- Advanced Safety Features: Integrated smart chip offers protection against overcurrent, over-voltage, over-temperature, short-circuits, and foreign object detection.
- Branding Opportunity: Large logo printing area to enhance brand visibility.
Notes
Product Information- Product Size: Approximately 5.79 x 3.46 x 4.84 inches (147 x 88 x 123 mm).
- Product Weight/NW: Approximately 6.21 oz (176g).
- Materials: ABS Plastic.
- Colors: Available in Black and White.
- Input (Type-C): 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.25A.
- Output (Phone Wireless): Up to 15W.
- Output (Airpods Wireless): Up to 2.5W.
- Output (Apple™ Watch Wireless): Up to 2.5W.
- Interface: Type-C.
- Charge Efficiency: ≤75%.
- Compatibility: iPhone 12/13/14 and most other Qi-enabled phones.
- Wall Charger: 18W output, UL certified.
Product Details
| Colors Available: | White, Black |
|---|---|
| Item Size: | 5 3/4" H x 5 4/5" W x 3 1/2" D |
| Imprint Area: | 3 1/2" H x 2" W |
| Imprint Method: | UV Full Color |
| Normal Production Time: | 3-5 working days after proof approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 10 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | 20.00 /v. per order. 15.00 /v. on exact re-orders within the last 24 months |
|---|---|
| Additional Color: | Full color imprint included in the price |
| Additional Position: | N/A |
| PMS Matching: | No charge |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | 24H rush service: add 2.00 /v. per piece |
Shipping Details
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 10 in |
| Packaging: | Standard White Box |
| FOB | TX |
| Zip Code | 77477 |
| Quantity Per Box: | 50 |
White, Black

























