- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Customize these USB card for easy advertising! These custom card drives come with 2GB. 4GB and 8GB of memory. Perfect for storing and sharing presentations, documents and more.
| Quantity | 25 | 50 | 100 | 250 | 1,000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 10.88 | 7.31 | 6.09 | 5.12 | 4.49 | 5R |
*Price includes full color imprint on one side
Features
- Capacities are 2GB, 4GB and 8GB
- Price includes 2GB flash drive with a full color imprint on one side
- For a 4GB flash drive: add 0.30 /v.
- For a 8GB flash drive: add 0.50 /v.
Notes
Product Information- Waterproof grade: IP67
- Rated Output Power: 3W*2
- Bluetooth Driver: 5.0
- Frequency Response:12OHz-- 16KHZ
- Driver: 1.5" *2
- Power Supply: USB DC 5V 500mA
- S/N: >=85dB
- Battery Capacity: 2000mAh/3.7V
- Battery Play Time: Up to 5 hours
- Battery Charging Time: 5 hours
- Dimenstion: 7.62"x3.15"X1.48" / L193.5mm H80mm W37.5mm
- Weight:400g
Product Details
| Colors Available: | White |
|---|---|
| Item Size: | 3 19/50" L x 2 3/25" H |
| Imprint Area: | Front: 3 19/50" L x 2 3/25" H Back: 3 19/50" L x 2 3/25" H |
| Imprint Method: | UV Full Color |
| Normal Production Time: | 3-5 working days after proof approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 25 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | 20.00 /v. per order. 15.00 /v. on exact re-orders within the last 24 months |
|---|---|
| Additional Color: | Full color imprint included in the price |
| Additional Position: | Add 0.80 /v. running charge, plus 20.00 /v. additional set up charge (applies only if second logo is different than the first one) |
| PMS Matching: | No charge |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | 24H rush service: add 0.60 /v. per piece |
Shipping Details
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 12 × 12 in |
| Packaging: | Standard White Box |
| FOB | CA |
| Zip Code | 91748 |
| Quantity Per Box: | 50 |
Black






















