Port & Company Fleece-Lined Beanie Embroidered Cap
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Customize this cap with your embroidered logo! These 100% acrylic caps are essential for winter and cooler months. With many colors to choose from, you are sure to find something that will suit your needs.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 23.20 | 23.20 | 18.37 | 15.46 | 12.87 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- Fabric 100% acrylic with 100% polyester fleece lining
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Athletic Oxford Grey (PMS 425C), Athletic Red (PMS 7427C), Athletic Royal Blue(PMS 2756C), Black (PMS BLACK C), Navy Blue (PMS 532C), Neon Green (PMS 802C), White |
|---|---|
| Item Size: | OSFA |
| Imprint Area: | 2" H x 4" W |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 20 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 144 |
Athletic Gold (PMS 137C), Black (PMS BLACK C), Carolina Blue (PMS 646C), Charcoal Grey (PMS 2334C), Hunter Green (PMS 5467C), Kelly Green (PMS 7727C), Lime Green (PMS 367C), Maroon Red (PMS 504C), Navy Blue (PMS 433C), Neon Pink (PMS 926C), Orange (PMS 1665C), Purple (PMS 669C), Red (PMS 7427C), Royal Blue (PMS 7687C), True Red (PMS 186C), White






































