Port Authority Essential Rain Embroidered Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Seal out the rain and show off your imprint on this Essential Rain Jacket! A year-round must-have, this fully seam-sealed 8K/5K waterproof, breathable 2.5-layer jacket has a DWR finish. It packs easily and gives great weather-fighting performance. Side zip pockets provide extra storage for keys, tackle and other items.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 77.01 | 77.01 | 70.90 | 64.54 | 61.52 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 100% polyester shell bonded to a waterproof laminate film with DWR finish
- 8,000MM fabric waterproof rating
- 5,000G/M2 fabric breathability rating
- Interior grid print
- Waterproof center front zipper
- Interior storm flap with chin guard
- Front zippered pockets
- Elastic cuffs
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Deep Black (PMS BLACK C), Deep Red (PMS 207C), Graphite Grey (PMS 432C), True Navy Blue (PMS 533C), True Royal Blue (PMS 7687C) |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 35 × 7 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 24 |
Battleship Grey (PMS 7540 C), Black (PMS BLACK C), Black Charcoal Heather (PMS 426C), Deep Grey Smoke (PMS 425C), Dress Blue Navy (PMS 533C), Forest Green (PMS 553C), Maroon Red (PMS 504C), Navy Blue Heather (PMS 533C), Pearl Grey Heather, Rich Red (PMS 207C), True Royal Blue (PMS 7687C)




































