OGIO Gravitate Full-Button Embroidered Polo
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Get great performance from these shirts! Designed for stretch and movement, this full-button polo has a modern, polished OGIO look.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 61.41 | 61.41 | 55.67 | 50.31 | 47.42 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 4.7-ounce, 100% poly with stay-cool wicking technology
- OGIO heat transfer label for tag-free comfort
- Self-fabric button-down collar
- Heat transfer O on center back neck
- Matte black silicone buttons
- Heat transfer O on left sleeve
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Ogio apparel products outside of the U.S., Canada and Mexico.
- We only sell decorated Ogio apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Blacktop (PMS BLACK C), Dark Heather Grey (PMS BLACK C), Drive Green Heather (PMS 418C), Navy Blue Heather (PMS 533C) |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 25 × 8 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 36 |
Black (PMS BLACK C), Deep Smoke Grey (PMS COOL GREY 10C), Khaki Beige (PMS 7530C), Light Pink (PMS 510C), Navy Blue (PMS 433C), Red (PMS 7427C), Royal Blue (PMS 2757C), White






























