Sport-Tek PosiCharge Electric Heather Embroidered Polo
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Add your logo to these Sport-Tek® polos! Made with 4.1-ounce polyester jersey with PosiCharge technology. This color-locking polo has a soft hand, wicks moisture, resists snags and is energized with an allover heather pattern with side vents. Available in a variety of eye-catching colors.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 38.65 | 38.65 | 33.45 | 29.55 | 26.84 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 4.1-ounce, 100% polyester jersey with PosiCharge technology
- Removable tag for comfort and relabeling
- Self-fabric collar
- Taped neck
- 3-button placket with dyed-to-match buttons
- Set-in, open hem sleeves
- Slight drop tail hem
- Side vents
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black Electric (PMS BLACK C), Dark Royal Blue-Black Electric (PMS 2147C), Deep Red-Black Electric (PMS 201C), Grey-Black Electric (PMS 431C), Silver Grey Electric (PMS 429C), True Navy Blue Electric (PMS 533C), True Royal Blue Electric (PMS 7686C) |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 25 × 8 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 36 |
Blacktop Black (PMS BLACK C), Blue Mist (PMS 2158C), Bright White, Diesel Grey (PMS 7540C), Electric Blue (PMS 2145C), Gridiron Green (PMS 2266C), Navy Blue (PMS 533C), Pink Crush (PMS 215C), Rogue Grey (PMS 425C), Signal Red (PMS 7427C), Spar Blue (PMS 2189C)




































