Port Authority Women’s Silk Touch Long Sleeve Embroidered Polo
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Personalized polos are perfect for professionalism! A favorite for years, our Silk Touch™ polo is soft, supple and easy to care for. The silky sm ooth pique knit resists wrinkles while the classic long sleeve style looks great on everyone.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 45.84 | 45.84 | 40.46 | 36.10 | 33.34 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 5-ounce, 65/35 poly/cott on pique
- Flat knit collar and cuffs
- 3-button reverse placket
- Metal buttons with dyed-to-match plastic rims
- Open hem sleeves
- Side vents
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black, Burgundy Red (PMS 7428C), Dark Green (PMS 5467C), Navy Blue (PMS 533C), Red (PMS 187C), Royal Blue (PMS 3597C), White |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 25 × 9 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 36 |
Black (PMS BLACK C), Blue Wake (PMS 7705C), Carolina Blue (PMS 7454C), Iron Grey (PMS 7540C), Maroon Red (PMS 504C), True Navy Blue (PMS 533C), True Red (PMS 200C), True Royal Blue (PMS 7686C), White




































