Port Authority Women’s Collective Insulated Embroidered Vest
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Add warmth without feeling restricted! Insulation and stretch soft shell side panels make this vest a versatile, flattering and cozy cold-weather layer.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 61.41 | 61.41 | 55.67 | 50.31 | 47.42 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 100% polyester woven shell
- 100% polyester printed lining with 100% polyfill insulation behind the outer quilted woven shell
- 100% polyester knit bonded to a water-resistant film insert and a 100% polyester microfleece lining at side panels and under arms
- Can be zipped in and secured by snap attachments inside an outer Collective layer
- Slightly longer length
- Molded center front zipper
- Stretch side panels
- Open front pockets
- Front and back waist details
- Port Pocket™ for easy embroidery access
- Tulip hem
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Deep Black, Graphite Grey, White |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 27 × 12 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 24 |
Black/Light Stone Grey, Burgundy Red/Light Stone Grey (PMS 7428C), Clover Green (PMS 7763C), Court Green (PMS 7724C), Dark Green/Navy Blue, Light Blue/Light Stone Grey, Light Pink (PMS 196C), Navy Blue/Light Stone Grey, Purple/Light Stone Grey, Red/Light Stone Grey, Royal Blue/Classic Navy Blue, Steel Grey/Light Stone Grey, Stone Beige (PMS 467 C), Strong Blue (PMS 2133C), Teal Green (PMS 7715C), Ultramarine Blue (PMS 7455C), White/Light Stone Grey




























