Eddie Bauer Shaded Crosshatch Soft Shell Embroidered Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Give your brand the exposure it deserves by co-branding with Eddie Bauer®. Gear up for the office or a weekend adventure in this soft shell that offers water protection and breathability thanks to its 3K/3K fabric. Store small items, valuables or business cards in the right zippered chest pocket or the front zippered pockets.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 120.81 | 120.81 | 113.64 | 104.48 | 101.11 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 3000MM fabric water protection rating.
- 3000G/M2 fabric breathability rating.
- Reverse coil zippers, front zippered pockets, adjustable tab cuffs with hook and loop closures and an open hem.
- Reverse coil zippered chest pocket, embroidered Eddie Bauer contrast logo on left sleeve.
- Made of a 100% polyester woven shell bonded to a water-resistant laminated film insert and a 100% polyester fleece.
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Eddie Bauer apparel products outside of the U.S., Canada and Mexico.
- We only sell decorated Eddie Bauer apparel, we do not sell blanks.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Blue (PMS 2767C), Grey (PMS 419C) |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 7 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 12 |
Charcoal Grey (PMS 4294C), Deep Navy Blue (PMS 532C), Jet Black (PMS BLACK C), Red (PMS 200C), Royal Blue (PMS 2133C), Silver Grey (PMS 435C)




























