CornerStone – Duck Cloth Work Embroidered Jacket
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
No details available right now.
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Engineered for dependable protection and comfort, this upgraded style delivers all the wind-resistant, water-repellent protection you love about our classic Challenger™ Jacket—but with added details like a two-way zipper, hidden zippered chest pocket, and an open hem with drawcord and toggles. Featuring a fleece lining, polyfill insulation, interior storage, and adjustable cuffs for a secure fit.
| Quantity | 6 | 12 | 24 | 72 | 288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 99.80 | 99.80 | 93.14 | 85.32 | 82.12 | 5R |
*Price includes up to 7 thread colors and 5,000 stitches on one position. To confirm stitch count, please email artwork to our CS team
Features
- 100% Teklon® nylon shell with water-resistant finish
- 8.3-ounce, 100% polyester fleece lining
- 2.5-ounce polyfill insulation
- Double-needle stitching throughout
- Interior pocket with hook and loop closure
- Adjustable cuffs with hook and loop closures
- Slash zippered pockets, interior zippered pocket
- Port Pocket™ for decoration access
Notes
- Orders above catalog quantities, over 10,000 stitches or multi-location imprints must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We recommend ordering 2-3 extra pieces to ensure the embroidery will sew well. If you don’t order extra pieces, you will receive a few pieces less, or else we are not responsible for how they will embroider.
Product Details
| Colors Available: | Steel Grey/True Black, True Black/True Black, True Navy Blue/True Nav Bluey, True Red/True Black |
|---|---|
| Item Size: | XS, S, M, L, XL - For 2XL, add 1.50 /v. - For 3XL, add 4.50 /v. - For 4XL, add 6.00 /v. |
| Imprint Area: | Left Chest: 3 1/2" Diameter |
| Imprint Method: | Embroidery |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after Sew Out approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 6 pieces. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | Included. Re-Order Set-Up Charge: Included |
|---|---|
| Additional Stitches: | Add 0.80 /v. running charge (per piece/position) for every additional 1,000 stitches (after the first 5,000) |
| Additional Color: | Add 0.80 /v. running charge for logos that exceed 8 colors to a maximum of 15 colors |
| Additional Position: | Inquire. Price will be based on the stitch count and quantity. |
| Thread Colors: | All standard Isacord thread colors. Add 1.00 /v. running charge for metallic gold & silver |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 27 × 19 in |
| FOB | TN |
| Zip Code | 37040 |
| Quantity Per Box: | 12 |
Black (PMS BLACK C), Carbon Grey, Chili Red (PMS 201C), Radiant Royal Blue (PMS 7687C), Sage Green (PMS 7771C), True Navy Blue (PMS 532C), White

























