Carhartt Decorated Rain Defender Paxton Heavyweight Hooded Zip Mock Sweatshirt
Shipping QuoteArt Format Spec SheetInventory Status
- Description
- Shipping Details
- Standard Imprint Colors
- Global Tab
Description
Impress VIP clients and high-performing employees with a premium gift that delivers unparalleled brand visibility. This rugged, heavyweight hooded zip mock sweatshirt offers a substantial canvas for your logo, acting as a moving billboard in any environment. Engineered with Rain Defender durable water-repellent technology, it provides all-day protection, ensuring your brand remains prominent even in challenging weather. The attached hood, mock neck with a substantial zipper, and front hand warmer pocket offer prime real estate for your imprint. Stretchable cuffs and waistband maintain a professional appearance. This versatile piece is ideal for corporate branding, event giveaways, and recognition programs, guaranteeing lasting brand exposure.
| Quantity | 24 | 72 | 144 | 240 | 500 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Price | 100.35 | 100.16 | 100.06 | 98.02 | 96.85 | 5R |
*Price includes one color/location imprint
Features
- 13-ounce, 75/25 cotton/poly blend or 55/45 cotton/poly blend with Rain Defender durable water-repellent finish (Black, New Navy)*
- 55/45 cotton/poly blend with Rain Defender durable water-repellent finish (Carbon Heather)
- Attached jersey-lined three-piece hood with drawcord closure
- Mock neck collar with 8-inch antique-finish brass zipper
- Front hand warmer pocket with hidden security pocket inside
- Stretchable, spandex-reinforced, rib knit cuffs and waistband
- Carhartt label sewn on hand warmer pocket
- Loose fit
Notes
- Orders above catalog quantities must be confirmed based on capacity.
- Apparel pricing changes weekly. Please check our current pricing before submitting your order.
- There is a 20% restocking fee (plus freight) for all cancelled orders that have not reached production. Orders that have entered production cannot be cancelled.
- We do not sell Carhartt apparel products outside of the continental U.S. and Canada.
- We only sell decorated Carhartt apparel, we do not sell blanks.
Product Details
| Colors Available: | Black (PMS BLACK C), Carbon Heather (PMS 7540C), New Navy (PMS 533C), |
|---|---|
| Imprint Area: | Left Chest: 4" H x 4" W Full Black: 11" H x 11" W Full Sleeve: 4" H x 20" W |
| Imprint Method: | Screen Printing |
| Normal Production Time: | 7-12 working days after proof approval and prepayment (Approvals received after 12:00 PM ET will be considered as approved on the following business day) |
| Absolute Minimum: | 12 pieces. For any quantity below 24, add 30.00 /v. |
Additional Information
| Set-Up Charge: | 50.00 /v. per color/position. 35.00 /v. per color on exact re-orders within the last 24 months |
|---|---|
| Additional Color: | Add 0.40 /v. running charge, plus 30.00 /v. additional set up charge |
| Additional Position: | 12 pieces: add 3.32 /v. running charge, plus 50.00 /v. additional set up charge 24 pieces: add 2.09 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 72 pieces: add 1.94 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 144 pieces: add 1.86 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 240 pieces: add 1.62 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge 500 pieces: add 1.38 /v. running charge + 50.00 /v. additional set-up charge *Additional set up charge applies only if second logo is different than the first one |
| PMS Matching: | 10.00 /v. |
| Paper / Email Proofs: | First proof at no charge. Any changes afterwards, add 10.00 /v. |
| Rush Service: | Inquire |
Shipping Details
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 in |
| Packaging: | Bulk |
| FOB | KY |
| Zip Code | 40509 |
| Quantity Per Box: | 6 |

























